showing 1 - 50 of 678 gameschevron_right
name | publisher(developer) arrow_downward | year | author(s) | platform | |
---|---|---|---|---|---|
Sqrxz | - | 2010 | Beta-Test) Brendan Ratliff 'Syphus' (music) Classic Graphics) Denny Müller 'Mulle' (wordpress template) John Holmvall 'Hojo' (main levels) Marcus Vesterlund 'Maze' (minor support) Rabia Sahaib 'Mahek' (additional levels) Rodolphe Boixel 'Thor' (code) Shahzad Sahaib 'Kojote' (producer) Simon Butler (new graphics) | Mac OS Classic | labelminimizeminimize |
Sqrxz | - | 2010 | Beta-Test) Brendan Ratliff 'Syphus' (music) Classic Graphics) Denny Müller 'Mulle' (wordpress template) John Holmvall 'Hojo' (main levels) Marcus Vesterlund 'Maze' (minor support) Rabia Sahaib 'Mahek' (additional levels) Rodolphe Boixel 'Thor' (code) Shahzad Sahaib 'Kojote' (producer) Simon Butler (new graphics) | Windows | labelminimizesubject |
Sqrxz | - | 2010 | Brendan Ratliff 'Syphus' (music) Denny Müller 'Mulle' (wordpress template) John Holmvall 'Hojo' (main levels) John Holmvall 'Hojo' (classic graphics) Marcus Vesterlund 'Maze' (minor support) Rabia Sahaib 'Mahek' (additional levels) Rodolphe Boixel 'Thor' (code) Shahzad Sahaib 'Kojote' (producer) Shahzad Sahaib 'Kojote' (beta-test) Simon Butler (new graphics) | Mac OS X | labelminimizeminimize |
Sqrxz 2 | - | 2011 | Alexander Wiklund (music) Beta-Test) Denny Müller 'Mulle' (wordpress template) Jane Mumford (hand drawn graphics) Rodolphe Boixel 'Thor' (code) Shahzad Sahaib 'Kojote' (producer) Simon Butler (pixel graphics) | Windows | labelminimizeminimize |
Sqrxz 2 | - | 2010 | Alexander Wiklund (music) Beta-Test) Denny Müller 'Mulle' (wordpress template) Jane Mumford (hand drawn graphics) Rodolphe Boixel 'Thor' (code) Shahzad Sahaib 'Kojote' (producer) Simon Butler (pixel graphics) | Dreamcast | labelminimizeminimize |
Carfax Abbey | ? | 1987 | David Vincent | TI99 | labelminimizeminimize |
DOOM 3 | ? | 2012 | Android | labelminimizeminimize | |
DoomRunner | ? | ? | Dario Casali Milo Casali | Pandora | labelminimizeminimize |
Dust: An Elysian Tail | ? (Humble Hearts) | 2013 | Alex Kain (writer) Alexander Brandon (music) Dean Dodrill (designer) Dean Dodrill (writer) Dean Dodrill (artist) HyperDuck Soundworks (music) | Mac OS X | labelminimizeminimize |
egl | ? | 2006 | BSD | labelminimizeminimize | |
Gloom3D | ? | 2000 | BeOS | labelminimizeminimize | |
iDoom | ? | 2005 | Benjamin Eriksson Mattias Pierre Morten Proschowsky | iOS | labelminimizeminimize |
jsMoria | ? | TBA | Internet Only | labelminimizeminimize | |
Lost Isle | ? | 2007 | /M/ (tester) Dark Flame Wolf (lead designer) Dark Nation (special thanks) elise (tester) Freedom (special thanks) Gashin (graphics) Ian & Jish (special thanks) koopa (tester) Lee Jackson (music) Mr. Z (graphics) Nate (tester) NoeL (graphics) Peteo (graphics) PrinceMSC (graphics) PureSet Crew (graphics) Radien (graphics) Robert Prince (music) Sephiroth (tester) ShadowTiger (tester) synbios1978 (tester) System Error (tester) WildBill (graphics) | Mac OS X | labelminimizeminimize |
Lost Isle | ? | 2007 | /M/ (tester) Dark Flame Wolf (lead designer) Dark Nation (special thanks) elise (tester) Freedom (special thanks) Gashin (graphics) Ian & Jish (special thanks) koopa (tester) Lee Jackson (music) Mr. Z (graphics) Nate (tester) NoeL (graphics) Peteo (graphics) PrinceMSC (graphics) PureSet Crew (graphics) Radien (graphics) Robert Prince (music) Sephiroth (tester) ShadowTiger (tester) synbios1978 (tester) System Error (tester) WildBill (graphics) | Windows | labelminimizeminimize |
Madballs in... Babo:Invasion | ? (Playbrains) | 2010 | Mac OS X | labelimageminimize | |
NPRQuake | ? | ? | Pandora | labelminimizeminimize | |
OQPlus | ? | ? | leilei | BeOS | labelminimizeminimize |
Shadowgrounds Survivor | ? (Frozenbyte) | 2011 | Mac OS X | labelminimizeminimize | |
The Legend of Zelda: Link's Awakening | ? | 2003 | Jason Ho | TI Calculators | labelimagesubject |
Vomitoreum | ? | 2021 | Linux | labelminimizeminimize | |
ZDoom | ? | ? | Dario Casali Milo Casali | Pandora | labelminimizeminimize |
NecroVisioN: Lost Company | 1C Company (The Farm 51) | 2010 | Windows | labelimagesubject | |
Vivisector: Beast Within | 1C Company (Action Forms) | 2005 | Windows | labelimagesubject | |
NecroVisioN | 1C Company;505 Games;Aspyr Media (The Farm 51) | 2009 | Windows | labelimagesubject | |
Borderlands | 2K Games (Gearbox Software) | 2009 | X360 | labelimagesubject | |
Borderlands | 2K Games (Gearbox Software) | 2009 | PS3 | labelimagesubject | |
Borderlands | 2K Games (Gearbox Software) | 2009 | Windows | labelimagesubject | |
Serious Sam II | 2K Games (Croteam) | 2005 | Windows | labelimagesubject | |
The Ultimate Doom | Aauthor (author) | 1995 | Adrian Carmack (artist) American McGee (designer) Dave Taylor (programmer) Jay Wilbur John Anderson John Carmack (programmer) John Romero (programmer) Kevin Cloud (artist) Mike Abrash (programmer) Paul Radek (programmer) Rober Prince (music) Rober Prince (sounds) Sandy Petersen (designer) Shawn Green Tim Willits | Linux | labelminimizeminimize |
Alien Trilogy | Acclaim Entertainment (Probe) | 1996 | Alex Lawrence (senior storyboard artist) Andy Brock (additional sound effects) Andy Squirrell (world mapper) Ayaki Konno (additional japanese artwork) Ben McGrath (graphic artist) Ben O'Reilly (texture mapper) Bob Scumaci (fmv composition) Brad Martin Brian Smyj Carter Inskeep (voice actor) Charlie Jackson (level modeler) Daryl Meyer Dave Kite (level modeler) David Shea (programmer) Don Hunt (facial animation) Dow Mckeever (sound effects) Errol Gale (level modeler) Greg Michael (programmer) Gregory Caccia Guy Mills (graphic artist) Jeff Gibson (stunt co-ordinator) Jenny Way John Croudy ('viewports') Jon Gibson (world mapper) Kevin McMahon (graphic artist) Kevin Watts (world mapper) Larry Kelley Lloyd Murphy (graphic artist) Mark Frazer (graphic artist) Matt Nagy (game designer) Michael Margotta (voice actor) Michael Passuello ('head scan') Nicole Scharff Pat Weber Sones (voice actor) Paul Collingwood (texture mapper) Peter Jones (world mapper) Stephen Root (music) Steve Middleton (graphic artist) Steve Rein Tony Monckton (editor) Tracy Lopez ('head scan') Tyrone Miller ('head scan') Vicky Cheale (texture mapper) | PS | labelimagesubject |
Alien Trilogy | Acclaim Entertainment (Probe) | 1996 | Alex Lawrence (senior storyboard artist) Andy Brock (additional sound effects) Andy Squirrell (world mapper) Ayaki Konno (additional japanese artwork) Ben McGrath (graphic artist) Ben O'Reilly (texture mapper) Bob Scumaci (fmv composition) Brad Martin Brian Smyj Cameron Sheppard (programmer) Carter Inskeep (voice actor) Charlie Jackson (level modeler) Chris Walsh (programmer) Daryl Meyer Dave Kite (level modeler) David Shea (programmer) Don Hunt (facial animation) Dow Mckeever (sound effects) Errol Gale (level modeler) Greg Michael (programmer) Gregory Caccia Guy Mills (graphic artist) Guy Mills (graphic artist) Jeff Gibson (stunt co-ordinator) Jenny Way John Croudy ('viewports') Jon Gibson (world mapper) Kevin McMahon (graphic artist) Kevin Watts (world mapper) Larry Kelley Lloyd Murphy (graphic artist) Lloyd Murphy (graphic artist) Mark Frazer (graphic artist) Matt Nagy (game designer) Michael Margotta (voice actor) Michael Passuello ('head scan') Nicole Scharff Pat Weber Sones (voice actor) Paul Collingwood (texture mapper) Peter Jones (world mapper) Rachel Segens (graphic artist) Stephen Root (music) Steve Middleton (graphic artist) Steve Rein Tony Monckton (editor) Tracy Lopez ('head scan') Tyrone Miller ('head scan') Vicky Cheale (texture mapper) | Windows | labelminimizeminimize |
Alien Trilogy | Acclaim Entertainment (Probe) | 1996 | Alex Lawrence (senior storyboard artist) Andy Brock (additional sound effects) Andy Squirrell (world mapper) Ayaki Konno (additional japanese artwork) Ben McGrath (graphic artist) Ben O'Reilly (texture mapper) Bob Scumaci (fmv composition) Brad Martin Brian Smyj Cameron Sheppard (programmer) Carter Inskeep (voice actor) Charlie Jackson (level modeler) Chris Walsh (programmer) Daryl Meyer Dave Kite (level modeler) David Shea (programmer) Don Hunt (facial animation) Dow Mckeever (sound effects) Errol Gale (level modeler) Greg Michael (programmer) Gregory Caccia Guy Mills (graphic artist) Guy Mills (graphic artist) Jeff Gibson (stunt co-ordinator) Jenny Way John Croudy ('viewports') Jon Gibson (world mapper) Kevin McMahon (graphic artist) Kevin Watts (world mapper) Larry Kelley Lloyd Murphy (graphic artist) Lloyd Murphy (graphic artist) Mark Frazer (graphic artist) Matt Nagy (game designer) Michael Margotta (voice actor) Michael Passuello ('head scan') Nicole Scharff Pat Weber Sones (voice actor) Paul Collingwood (texture mapper) Peter Jones (world mapper) Rachel Segens (graphic artist) Stephen Root (music) Steve Middleton (graphic artist) Steve Rein Tony Monckton (editor) Tracy Lopez ('head scan') Tyrone Miller ('head scan') Vicky Cheale (texture mapper) | MS-DOS | labelimageminimize |
Alien Trilogy | Acclaim Entertainment (Probe) | 1996 | Alex Lawrence (senior storyboard artist) Andy Brock (additional sound effects) Andy Squirrell (world mapper) Ayaki Konno (additional japanese artwork) Ben McGrath (graphic artist) Ben O'Reilly (texture mapper) Bob Scumaci (fmv composition) Brad Martin Brian Smyj Carter Inskeep (voice actor) Charlie Jackson (level modeler) Daryl Meyer Dave Kite (level modeler) David Shea (programmer) Don Hunt (facial animation) Dow Mckeever (sound effects) Errol Gale (level modeler) Greg Michael (programmer) Gregory Caccia Guy Mills (graphic artist) Jeff Gibson (stunt co-ordinator) Jenny Way John Croudy ('viewports') Jon Gibson (world mapper) Kevin McMahon (graphic artist) Kevin Watts (world mapper) Larry Kelley Lloyd Murphy (graphic artist) Mark Frazer (graphic artist) Matt Nagy (game designer) Michael Margotta (voice actor) Michael Passuello ('head scan') Nicole Scharff Pat Weber Sones (voice actor) Paul Collingwood (texture mapper) Peter Jones (world mapper) Stephen Root (music) Steve Middleton (graphic artist) Steve Rein Tony Monckton (editor) Tracy Lopez ('head scan') Tyrone Miller ('head scan') Vicky Cheale (texture mapper) | Saturn | labelimagesubject |
Time Commando | Acclaim Entertainment | 1998 | Paul Cuisset | Saturn | labelimageminimize |
Call of Duty: Modern Warfare 2 | Activision (Infinity Ward) | 2009 | Hans Zimmer | Windows | labelimagesubject |
Doom | Activision (David A. Palmer Productions) | 2001 | GBA | labelimagesubject | |
Doom 3 | Activision (id Software) | 2005 | Xbox | labelimagesubject | |
Doom 3: Resurrection of Evil | Activision (id Software;Nerve Software) | 2005 | Windows | labelimageminimize | |
Doom II | Activision (Torus Games) | 2002 | GBA | labelimagesubject | |
Quake | Activision (id Software) | 1996 | American McGee (level design) John Carmack (lead programmer) John Cash (coder) John Romero (lead designer) level design) Sandy Petersen (design) sound fx) sound) Tim Willits (level design) Trent Reznor (music) | MS-DOS | labelimageminimize |
Quake | Activision (id Software) | 1997 | American McGee (level design) John Carmack (lead programmer) John Cash (coder) John Romero (lead designer) level design) Sandy Petersen sound fx) sound) Tim Willits (level design) Trent Reznor (music) | Windows | labelimageminimize |
Quake II | Activision (id Software) | 1997 | John Carmack (game engine) | Windows | labelimagesubject |
Quake II | Activision (Hammerhead) | 1999 | PS | labelimagesubject | |
Quake II Mission Pack - The Reckoning | Activision (Hatrix) | 1998 | Windows | labelimageminimize | |
Quake II Mission Pack - The Reckoning | Activision (Hatrix) | ? | Linux | labelminimizeminimize | |
Shrek Forever After | Activision (XPEC) | 2010 | Wii | labelimageminimize | |
Star Trek: Elite Force II | Activision (Ritual Entertainment) | 2003 | Windows | labelimageminimize | |
The Walking Dead: Survival Instinct | Activision (Terminal Reality) | 2013 | Windows | labelimageminimize | |
Time Commando | Activision (Adeline) | 1996 | Paul Cuisset | PS | labelimagesubject |